Keyword tools? Query Fan Outs? Nee, start met QPAFFCGMIM®!

Start niet met keywords of Query Fan Outs als basis voor je contentstrategie, dat leidt alleen maar tot eenheidworstige, suffe SEO-content. Hoe je wel goede content maakt? Op basis van het QPAFFCGMIM®-framework. Wat is dat?

Dit blog is human created. Ik gun jou namelijk een verhaal dat ik voor je samengesteld heb en niet AI.

Luister podcast

Bekijk video

NIEUW! Ben jij consultant en wil jij QPAFFCGMIM®-audits en contentstrategieën aanbieden aan jouw klanten? Dat kan vanaf nu! Word QPAFFCGMIM® Certified Professional >>

Eerste publicatiedatum: 8 juni 2023 
Datum update: 1 mei 2026

Samenvatting

Het QPAFFCGMIM®-model brengt 10 invalshoeken in kaart (Questions, Problems, Alternatives, Frustrations, Fears, Concerns, Goals, Myths, Interests en Misunderstandings) om je gewenste klant beter te leren snappen.

Keyword tools en Query Fan Outs vertellen alleen wat iemand zoekt, niet waarom. De échte QPAFFCGMIM’s® vind je niet in keywordtools of door ChatGTP te bevragen maar door met je doelgroep in gesprek te gaan. De inzichten die daaruit komen, kun je omzetten in kanaaloverstijgende content die je zero-click inzet. Als je video-first werkt, kun je eenvoudig meerdere kanalen bedienen en zo onmisbaar worden voor je ideale klant. 

Inhoudsopgave

QPAFFCGMIM® als basis van helpful content

Ik gebruik al sinds jaar en dag het QPAFFCGMIM®-model als basis van mijn contentstrategieën. Het model is door mij ontworpen en bedacht. 

QPAFFCGMIM® staat voor:

Het doel is om invalshoeken in kaart te brengen en je gewenste klant beter te leren snappen: welke vragen heeft iemand? Welke problemen ervaart iemand als iets niet opgelost wordt? Welke alternatieven heeft iemand? Welke doelen of angsten heeft iemand? 

Als je begrijpt in welke situatie mensen zitten dan snap je meteen wat ze willen weten en waarom. En dat laatste is het belangrijkste. Query Fan Outs vertellen je alleen maar WAT iemand wil weten maar helpt je niet je klant te bereiken. Dat is precies wat je met het QPAFFCGMIM-model wel hebt als je het goed doet. 

Keywords & Query Fan Outs zijn niet de basis van een contentstrategie

Veel bedrijven baseren al jarenlang hun contentkalender op keywords die ze gevonden hebben in keyword tools. Iets waar ik al jarenlang tegen ageer. In mijn blogartikel uit 2022 waarin ik los ga op zoekwoordonderzoek benoem ik onder andere de volgende bezwaren:

Mijn grootste probleem met zoekwoordonderzoek kun je denk ik samenvatten als: iedereen vindt hetzelfde, maakt dezelfde appeltaartencontent om te ranken en we tasten in het duister omdat we wel weten WAT iemand zoekt, maar niet WAAROM iemand iets zoekt en wat daarbij belangrijk is. 

Maar wie dacht dat het keyword tijdperk voorbij was, helaas pindakaas. Met de opkomst van AI-antwoordmachines en de toenemende kennis over hoe dat werkt, hebben we het inmiddels ook steeds vaker over Query Fan Outs. En je voelt hem al aankomen: veel mensen zitten met smart te wachten op een keyword tools die ook Query Fan Outs gaat voorspellen. 

Zucht! Gaan we weer, 10 jaar terug in de tijd. 

Ik wil je juist op het hart drukken om die output niet klakkeloos over te nemen. Het is eigenlijk keyword research 2.0: iedereen gebruikt dezelfde tools, vindt dezelfde Query Fan Outs en maakt dezelfde middelmatige content die vaak nietszeggend is.  

Het is tijd om hier nu echt mee te stoppen en je te gaan verdiepen in je klant. Ik ben er zelf van overtuigd: de winnaars snappen hun klant en kunnen veel betere content maken om iemand echt te helpen (helpfu content). 

Contentmarketing in 2026: doe het goed of doe het niet.

Niet alleen is het nu echt het moment om te stoppen met zoekwoordonderzoek als basis van je contentkalender. Er is nog meer: het is 2026 en daaarmee ook echt de hoogste tijd om te stoppen met content poepen omdat je maar content moet hebben. Een goede contentstrategie moet anno 2026 toch wel aan een aantal eisen voldoen:

Als je echt goede helpful content wilt maken, kun je in plaats van zoekwoordonderzoek doen, beter nadenken over de QPAFFCGMIM’s® van je gewenste klant.

QPAFFCGMIM's® van je klant

Het is goed om te benadrukken dat QPAFFCGMIM’s® niet over je product gaan maar over je klant. 

Het gaat dus niet om vragen als ‘wat zijn de verzendkosten’ of ‘wat zijn de afmetingen van dit product’. Die informatie over je product is heel interessant, maar wordt vaak pas in een later stadium in de klantreis relevant.

Wat je nu wil is content maken waarmee je jouw klant kunt bereiken, de aandacht kunt krijgen en kunt inspireren. Je wilt de aandacht kunnen trekken als jouw klant in een unanaware fase door z’n tijdlijn zit te scrollen. Op dat moment is iemand zich vaak niet bewust van een probleem. Iemand weet nog niet dat jouw product gekocht moet worden. Het heeft dus geen zin om te praten over je product want dat zal geen indruk maken. Als je met mensen in gesprek wil komen, moet het gaan over wat hun bezighoudt en waar zij tegen aanlopen etc. 

Hoe pas je het QPAFFCGMIM®-model toe?

Wellicht maakt bovenstaand rijtje nog niet meteen duidelijk wat ik bedoel of waar je aan kunt denken. Laten we er eens in duiken hoe je dit framework toepast. 

Let op! Waarschijnlijk zal het je opvallen dat sommige invalshoeken elkaar erg overlappen, dat is op zich niet erg. Ik heb het QPAFFCGMIM®-framework vooral bedacht om je te inspireren waar je allemaal aan kunt denken. 

Tekst gaat door onder de poster. Klik op de poster voor een uitvergroting. 

Questions

Wat is het?

Met questions (vragen) bedoel ik vragen die jouw klant heeft. Het zijn de vaak wat simpelere vragen die gaan over het gebruiken van een product, het materiaal, de eigenschappen, het onderhoud en wat je er precies mee kan. Het gaat niet over jouw product maar meer in het algemeen

Help me even…

Stel dat je een fysieke winkel hebt en je staat face-to-face met jouw klant. Welke vragen stelt hij over jouw type product? Wat wil hij weten?

Hoezo interessant?

Dit soort vragen zijn interessant want het kan zomaar zijn waar mensen naar op zoek gaan in Google. Daarbij ben ik van mening dat je (ongeacht het zoekvolume) dit soort onderwerpen sowieso moet bespreken op je site. Het laat zien dat je hebt nagedacht over de vragen die je bezoeker heeft, dat je kennis ervan hebt en die graag wil delen. Het is dus hygiëne content. Daarbij kun je deze content goed gebruiken in nieuwsbrieven en op social.

Valkuil

Pas op dat je het niet over jouw product gaat hebben, maar over jouw productsoort. Verkoop je anti-aanbakpannen vertel dan over de soorten anti-aanbaklagen. Vertel over de soorten pannen, wat je in welke pan kunt bereiden, waar je op moet letten bij het kiezen van een pan, hoe je de pan kunt onderhouden of schoonmaken. Hier zou je al enorm veel content aan kunnen wijden. 

Problems

Wat is het?

Met problems (problemen) bedoel ik problemen of uitdagingen waar je beoogde doelgroep tegenaan loopt. Een concreet iets dat opgelost moet worden. 

Help me even…

Bijv: ik wil twee microfoons aansluiten op mijn macbook, hoe doe ik dat? Of: ik heb een plant waar X mee aan de hand is, hoe los ik dat op? Dit soort problemen. Het gaat dus niet over problemen bij het gebruik van jouw product, het gaat om problemen die spelen in de situatie waarin iemand zich bevindt. 

Hoezo interessant?

Mensen die een probleem hebben, gaan vaak in Google op zoek naar het antwoord. Daarnaast zou je ook deze content kunnen gebruiken op social media of in je nieuwsbrief waarin je een specifiek onderwerp centraal zet. Grote kans dat je de aandacht krijgt van mensen die dit probleem ervaren. Het is dus een goede gespreksstarter. 

Valkuil

Pas op! Voorkom het wc-eend-effect, vertel niet te gretig dat jouw product of dienst de oplossing is voor het probleem. Zodra mensen doorhebben dat je ze iets probeert te verkopen, neemt de interesse vaak af. Praat over hun problemen, dan wordt het vanzelf duidelijk dat jij de oplossing in handen hebt.

Alternatives

Wat is het?

Met alternatives (alternatieven) bedoel ik de opties die je beoogde doelgroep heeft om het probleem op te lossen. Het kan gaan om twee verschillende acties (de plant proberen te genezen of weggooien). Maar het kan ook gaan om verschillende merken of verschillende producten van een merk en dat ze willen weten hoe de alternatieven zich tot elkaar verhouden. 

Help me even…

Het kan gaan om vergelijkingen binnen een product: iPhone 13 vs iPhone 14. Of iPhone 14 vs iPhone 14 Pro. Maar het kan ook gaan om het vergelijken van merken: Miele vs Siemens vaatwassers. En dus ook om twee acties: plant weggooien of verzorgen, alleen is daar de zoekopdracht waarschijnlijk: [zieke plant redden] of [is plant nog te redden] etc. 

Een ander voorbeeld dat ik vaak geef: als ik appeltaart wil bakken, dan zie ik de winkel al snel 7/8 soorten appels. Het is dan superinteressant om te weten welke appel het lekkerste is voor appeltaart. Je zou er content over kunnen maken waarin je 7-8 soorten appels gebruikt en met elke soort een appeltaart bakt en gaat proeven. 

Hoezo interessant?

Je zult verbaasd zijn hoeveel organisch verkeer je ermee kunt aantrekken. Ik heb het ooit als lucky shot gemaakt bij een bedrijf en m’n mond viel open van verbazing. Verplaats je in de klant, schrijf de alternatieven op die ze hebben en je hebt een eindeloze waslijst aan content. Daarbij is het goede content om de aandacht mee te trekken op social media, juist omdat het wellicht direct een herkenbaar onderwerp voor ze is. 

Valkuil

Houd het eerlijk en netjes. Ga niet je concurrent afkraken. Wees eerlijk, ook als je iets minder goed doet. De klant zal het alleen maar waarderen. 

Fears

Wat is het?

Fears zijn angsten die je klant heeft, zaken waar je klant ‘s nachts wakker van liggen. Het overlapt dan ook in grote mate met concerns, maar het kan net wat alledaagser zijn.  Maar fears kunnen ook hele psychologische zaken zijn: niemand wil kennis missen. Niemand wil het gevoel hebben dat ze achterlopen, de boot gemist hebben of iets niet weten. 

Help me even…

Stel iemand wil op vakantie naar Columbia maar heeft verhalen gehoord dat het zo gevaarlijk is. Of neem het voorbeeld dat Marcus Sheridan geeft in z’n boek They Ask You Answer: je wil een zwembad kopen maar bent bang dat kunststof niet het juiste materiaal is. Maar het kan ook zijn: veilig beleggen, hoe doe ik dat? Kan dat eigenlijk wel? 

Binnen mijn vakgebied is er vaak de angst dat er een nieuwe update uitkomt van Google waardoor sites slechter gaan presteren. Dan weet je meteen dat dit iets is waar je het in je content over kunt gaan hebben. 

Hoezo interessant?

Praten over angsten vinden veel mensen vaak eng (ironisch hè). Wat is dan de plek waar je anoniem op zoek kunt naar informatie? Juist Google! Maar het is ook interessante content voor op social media. Als je het juiste haakje weet te vinden, dan is de kans groot dat je de aandacht hebt van je doelgroep. Waarom? Omdat ze zich erin zullen herkennen. 

Valkuil

Hiervoor moet je je klant wel een beetje kennen. En niet altijd zoeken mensen naar de angst maar zijn ze wel gedreven door de angst. Als ik Google naar blindedarmontsteking, dan doe ik dat omdat ik bang ben dat ik het heb. Maar de zoekterm is zeer waarschijnlijk dus niet [is blindedarmontsteking gevaarlijk]. Je moet hier dus echt even verder denken dan je neus lang is!

Frustrations

Wat is het?

Met frustrations bedoel ik letterlijk frustraties die je klant heeft. Het kunnen ook ergernissen of kleine irritaties zijn. 

Help me even…

Het kan een echte frustratie zijn (buurman heeft muziek hard aan) maar het kan ook een verkapt probleem zijn dat niet wordt/is opgelost. Het voorbeeld dat ik gaf bij problemen (hoe sluit ik twee mics aan op een macbook) was indertijd bij mij al opgelopen van probleem tot frustratie. Maar het kan ook zijn dat een product het niet goed genoeg doet, bijvoorbeeld: Miele stofzuiger doet het niet goed.

In de wereld van SEO is een frustratie dat mensen alles hebben gedaan wat nodig is om hoger te ranken, maar toch niet hogerop komen. Daar speel ik altijd op in door letterlijk die frustratie te benoemen in m’n content. 

Hoezo interessant?

Ook hier heb je kans dat mensen online, dus in Google, op zoek gaan naar een oplossing. Ik vind sportleggings zonder telefoonzakje frustrerend, ik zoek dus altijd naar ‘legging met zakje’. Dit is tevens een mooi haakje op social media omdat mogelijk meer mensen zich in de frustratie zullen herkennen. Als zij de frustratie ook hebben, zijn ze zeker bereid om even naar je te luisteren. 

Valkuil

Valkuilen liggen hier wat minder op de loer. De kans dat jij als bedrijf over jezelf gaat praten is een stuk kleiner omdat het nou eenmaal gaat over de lezer en hun frustraties. De enige tip die ik mee wil geven: zorg dat je zeker weet dat het speelt, kom met een frisse blik en vermijd holle frasen. Als je op een frustratie niet goed antwoord geeft, kan het zomaar zijn dat leidt tot meer frustraties

Concerns

Wat is het?

Concerns (zorgen) zijn zorgen die iemand heeft, dingen die mensen wakker houden uit hun slaap. Dit kan heel erg overlappen met fears, maar vind ik toch net wat anders. Concerns zijn mogelijk urgenter en hebben meer impact op het leven van de doelgroep. Maar ook hier geldt: het is maar een manier van mij om je op verschillende vlakken aan inspiratie te helpen, ik heb er geen wetenschappelijk onderzoek naar gedaan. 

Help me even…

Het kan zijn dat iemand zich zorgen maakt om zijn/haar partner die wel heel veel uren per dag aan het gamen is. Of dat iemand zich zorgen maakt omdat er wel erg veel ruzie is in huis de laatste tijd. Iemand die zich zorgen maakt om een puberkind, dat valt ook onder concerns. 
Ook in de B2B zijn concerns aan de orde van de dag: hoe ga ik om met die ene medewerker die bepaald gedrag vertoont? Waar kan ik kosten besparen als het gaat om IT, personeel of huisvesting?

Hoezo interessant?

Ook hier is het aannemelijk dat mensen in Google gaan zoeken naar tips of informatie. Daarbij kun je ook concerns goed gebruikt om op social media in contact te komen met je beoogde klant. Als jij praat over hun zorgen, heb je grote kans dat je sneller door hun filters heen komt. 

Valkuil

Ik zie hier weinig valkuilen: blijf bij de zorg van je klant en biedt nieuwe, verfrissende of praktischere informatie waar iemand echt wat mee kan. 

Goals

Wat is het?

Goals (doelen) zijn dingen die mensen willen bereiken. Het is een mijlpaal in het leven en daarmee erg belangrijk voor ze. Het kan zijn dat ze nog oriënterend zijn of echt al besloten hebben dat een doel willen bereiken. 

Help me even…

Denk aan iemand die graag de 10km wil lopen binnen een half jaar. Of iemand die voor het eerst gaat backpacken door Aziè en niet goed weet welke landen de moeite waard zijn. Het kan ook gaan om iemand die iets wil leren, een vaardigheid wil ontwikkelen bijvoorbeeld. 

In de zakelijke omgeving kun je denken aan iemand die een specifieke vaardigheid wil leren. Iemand die voor een nieuwe functie wil weten welke opleiding daar het beste bij past. Of iemand die vastbesloten is volgend jaar voor zichzelf te beginnen en benieuwd is wat er allemaal bij komt kijken. 

Hoezo interessant?

Ook hier geldt: grote kans dat mensen in Google gaan zoeken naar informatie hoe ze hun doel kunnen gaan bereiken. En ook nu zou ik je adviseren om de content ook te gebruiken op social media omdat het mogelijk erg interessant kan zijn en je er de aandacht van je doelgroep mee kunt trekken. 

Valkuil

De valkuil is dat je onderwerpen gaat behandelen die al uitgemolken zijn. Het voorbeeld van 10km lopen hierboven: dat kun je echt overal al vinden. Sterker: in de promo-uitingen van Google rondom hun chatbot Bard kon je zien dat Bard in een handomdraai een trainingsplan voor je maakt. Als het een uitgemolken onderwerp is, wees je er dan van bewust dat het mogelijk minder succesvol is in SEO en dat je het vooral maakt voor de andere kanalen.

Myths vs Misunderstandings

Wat is het?

Myths (mythes) en misunderstandings (misverstanden) pak ik in dit voorbeeld even samen omdat ze erg dicht bij elkaar liggen maar toch echt anders zijn. Een mythe zie ik als een algemeen bekend broodje aap-verhaal dat nodig recht gezet moet worden. Een misverstand kan veel subtieler en individueler zijn. Er zijn zeker mythes die ook een misverstand zijn maar ik heb ervoor gekozen om ze toch apart te noemen. 

Help me even…

Bij mythes kun je denken aan het verhaal dat e-sigaretten gezonder zouden zijn dan echte sigaretten. Dat anti-aanbakpannen zonder teflon per definitie beter/gezonder zijn dan pannen met teflon. Of dat SEO dus begint met keyword onderzoek 😉 

Een misverstand kan veel kleiner zijn. De aanname dat dagelijks je haar wassen goed is. De aanname dat je in een gezonde relatie nooit ruzie hebt. Of het idee dat als de THT-datum op een melk verstreken is, je deze weg moet gooien. 

Zoals gezegd: het kan zijn dat jij het te overlappend vindt en dat is niet erg. Als je maar een beeld krijgt van hoe breed en ver dit kan gaan. 

Hoezo interessant?

Het kan goed zijn dat mensen willen uitzoeken hoe het echt zit. Ze zullen dan het specifieke verhaal in Google invoeren met de vraag of het echt waar is. Het kan zijn dat ze in een winkel een verkoper iets hebben horen zeggen en dat willen checken. Het kan ook zijn dat ze iets zeker willen weten of uitsluiten voor ze tot aankoop overgaan. 

Het leuke is, dat deze invalshoek zich leent voor meer dan enkel SEO. Het kan zomaar eens conversieverhogend werken als je de bezoeker op jouw site kan vertellen dat een bepaald verhaal (niet) waar is. 

Tip: ga ook in op verhalen die wel degelijk waar zijn. Ook hier kan het zijn dat mensen het gaat uitzoeken en ook die wil je dan verder helpen. Denk dus niet alleen in daadwerkelijke mythes of misverstanden maar ook in verhalen die er wel de schijn van hebben maar dat niet zijn. 

Valkuil

De valkuil is hier dat je denkt: dat weet toch iedereen. Nee, dat is vaak niet zo. En als het zo is, dan heb je grote kans dat mensen precies willen weten hoe het zit en waarom. Pak die kans om een goed (met bronnen onderbouwd) verhaal aan je klant te presenteren.

Interests

Wat is het?

Met interests (interesses) bedoel ik alles waar je klant nog meer in geïnteresseerd is. Dat kunnen onderwerpen zijn maar ook subinteresses: actualiteit, wetgeving, nieuws, ontwikkelingen etc. 

Help me even…

Stel jij bent een wedding planner, dan kun je natuurlijk beperken tot het schrijven van blogartikelen over de verschillende soorten bruiloften. Je kunt echter ook trends bespreken op het gebied van trouwjurken, trouwauto’s, bruidsfotografie, trouwringen etc. Als jij weet waar je klant nog meer in geïnteresseerd is, heb je opeens heel veel meer haakjes om een bezoeker binnen te hengelen en verder te helpen. 

Voor de B2B is dit mogelijk ook interessant. Stel jij verkoopt HR-software, je kunt het dan alleen hierover hebben maar je kunt het ook hebben over ontwikkeling van de HR-manager, nieuwe HR-strategieën, best practices hoe anderen een HR-strategie opstellen etc. The sky is the limit zou ik zeggen. 

Ook nieuws, actualiteiten, wetgeving etc zou ik onder ‘interests’ plaatsen. Als je het hierover hebt, is de kans groot dat je de aandacht van je doelgroep kunt pakken. 

Hoezo interessant?

Dit is zowel interessant voor SEO als andere kanalen. Je kunt gevonden worden op alles waar je overschrijft, maar je hebt ook enorm veel haakjes voor relevante content op social media. 

Valkuil

Je zit mogelijk wat verder van de conversie af (iemand die zoekt naar trends op het gebied bruidsmode zal niet direct een wedding planner willen inschakelen). Je moet hierop scherp zijn door het bijvoorbeeld niet te hebben over trouwjurken in het algemeen maar trouwjurken vanaf een bepaalde prijs of een bepaalde ontwerper. Daarmee trek je mogelijk een doelgroep die wel interesse heeft in een wedding planner. 

Ook in de B2B geldt dat je het niet te ver van je onderwerp af moet zoeken: dat kan wel eens zonde zijn van je moeite en leiden tot leads die helemaal niet geïnteresseerd zijn in jouw product maar vooral in je whitepaper.  

En wat met Nieuws of Actualiteiten?

Soms krijg ik de opmerking dat in QPAFFCGMIM® de ‘A’ van Actualiteiten of de ‘N’ van Nieuws ontbreekt. Ik heb er nog weleens over nagedacht om die letters alsnog op te nemen, maar eigenlijk is dat niet nodig. Als iets nieuws is of in de actualiteit is, dan zou het logischerwijs al bij de ‘I’ van interesses ter sprake moeten komen. Interesses kun je dus heel breed opvatten. Ook het bespreken van een trendrapport van een grote speler of branchevereniging valt eronder.

Hoe vind je de QPAFFCGMIM's® van jouw doelgroep?

De QPAFFCGMIM’s® van je ideale klant ga je niet vinden in keyword tools. Ook niet in een tool als Answer the Public of the People Also Ask van Google. Nou ja, je vindt ze daar wel maar daar kijkt iedereen en dus krijg je weer dezelfde uniformiteit als wanneer we keyword onderzoek doen: iedereen gaat dezelfde content maken. En een ander probleem: het zijn de doorsnee QPAFFCGMIM’s® niet per se die van JOUW gewenste klant.  

De échte relevante QPAFFCGMIM’s® vind je pas als je met je beoogde doelgroep in gesprek te gaat en ze de juiste vragen gaat stellen om ze door en door te leren kennen. Idealiter ga je met de klant in gesprek en vraag je ernaar. Maar het heeft vaak geen zin om er rechtstreeks naar te vragen: ‘Zeg eens, wat zijn je angsten?’ Het is beter om dit op een andere manier uit te vogelen en er indirect naar te vragen.

Deze vragen kunnen telkens lange antwoorden triggeren waarop je weer kunt doorvragen. Hoe beter je luistert, hoe beter je weet waar je op door kunt vragen. En misschien wel het belangrijkste: luister ook naar wat níét gezegd wordt en vraag daarop door. Luisteren is een kunst! Als het echt geen optie is dat je met de klant zelf in gesprek gaat, roep dan de hulp in van collega’s die wel contact hebben met je klant. Kunnen zij een klant in gedachten nemen en dan jouw vragen beantwoorden? Je ziet hopelijk direct dat dit vragen zijn waarvan je de antwoorden waarschijnlijk niet in keywordtools vindt. Mogelijk weet ook de klantenservice het antwoord niet op deze vragen. Het zijn echt vragen die ingaan op de dagelijkse situatie van je klant. Als je op bovenstaande vragen antwoord hebt gehad, kun je waarschijnlijk de QPAFFCGMIM’s® zo invullen. De onderwerpen die dan naar voren komen, daar kun je content over maken in samenwerking met experts.

QPAFFCGMIM® voor een 360˚contentstrategie

Let op! Als je met het QPAFFCGMIM®-model gaat werken, dan heb je echt goud in handen. Het is zonde om daarna enkel tekstuele content te maken die je publiceert op je website. Dat laatste is een echte ouderwetse gedachte en heel eerlijk: het heeft eigenlijk geen zin meer om content te maken voor enkel GEO of SEO. Je krijgt steeds minder gratis verkeer naar je site en dat betekent dat die business case niet uitkan. Als je ook nog eens echt goede, relevante content wil maken dan is de investering ook nog eens anders dan wanneer je SEO-content maakt.

Dat betekent een ding: je moet content kanaaloverstijgend gaan maken zodat alle kanalen kunnen meedelen in de kosten en baten. De content die je maakt als je de QPAFFCGMIM’s® inzichtelijk hebt, leent zich er namelijk heel erg goed voor om zero-click weg te zetten op diverse platforms:

QPAFFCGMIM® als basis voor Helpful Content

Als je het QPAFFCGMIM®-model goed toepast, kan het bijna niet anders dan dat je helpful content gaat maken. Iets dat Google graag van je wil. Als je de content dan in de praktijk ook nog met experts maakt, dan is vaak ook de eis van EEAT ingewilligd. In de praktijk ziet deze aanpak er als volgt uit:

Het nieuwe proces van content: QPAFFCGMIM, EEAT en Helpful Content

Video-first: van een video maak je alles

Kanaaloverstijgend content maken, kun je heel eenvoudig als video het uitgangspunt is. Van video’s kun je namelijk eenvoudig shorts maken voor op social. De audio kun je publiceren als podcast en met behulp van AI kun je het gesproken woord in een handomdraai omzetten in tekstuele content voor op je site of als begeleidende tekst bij je social post. 

Het Contentkanon

Wanneer sprak jij voor het laatst je klant?

De crux van contentcreatie anno 2026 is praten met je klant, hem of haar snappen en weten wat iemand wil weten. Helaas spreek ik maar weinig marketeers die contact hebben met de klant. Dat is natuurlijk eeuwig zonde. Hoe kun je de juiste content maken als je niet weet wat je klant of doelgroep bezig houdt? Je weet dan niks van de onderwerpen waar ze meer over willen weten, maar mogelijk ook niet over de manier waarop ze aangesproken willen worden. De kanalen waar je ze vindt, welke soort content ze de voorkeur geven. Welke kleine vragen of onzekerheden ze hebben. Wie niet met de klant praat, weet eigenlijk niets. 

Zorg er dus voor dat je eens kan meedraaien op de afdeling klantenservice of dat je interviews met je klant kunt organiseren. Denk aan een videocall (in B2B goed mogelijk), klantpanels, een klantendag etc. Het heeft de voorkeur om je klant echt face-to-face te spreken en liever niet via ‘paper’ zoals in het geval van vragenlijsten. Natuurlijk geldt: iets is beter dan niets maar wie face-to-face met de klant zit, kan veel beter luisteren, doorvragen, tussen de regels doorluisteren en horen wat er niet gezegd wordt. Wat dat betreft is interviewen nog best een hele kunst!

Workshop: QPAFFCGMIM® & efficient content maken

Een goede contentstrategie gaat uit van wat jouw klant wil weten, lezen, zien en horen. In deze workshop brengen we dit samen in kaart op basis van het QPAFFCGMIM®-model. 

Daarna gaan we aan de slag om te kijken welke content jij kunt gaan maken, hoe je dat kunt gaan doen, wie je daarbij nodig hebt en hoe je dat efficient kunt omzetten naar zero-click content voor de organische kanalen. 

Lees verder

Iedereen wil aanbevolen worden door AI-tools, maar hoe consistent zijn de antwoorden van ChatGPT, Claude en Google’s AI eigenlijk? SparkToro zocht het voor ons uit en de inzichten zijn toch wel redelijk verbazingwekkend (of misschien ook niet). Zelfs de 3 merken die telkens het vaakst genoemd worden, hebben te kampen met de grote statistische onzekerheid. En nog een nieuwtje: ChatGPT heeft een shortlist. Een wattes? Een shortlist! Nog voordat jij op ‘zoeken’ kunt drukken, heeft ChatGPT al een rijtje merken die overwogen gaan worden. Sta je op de shortlist dan heb je daar 33x zoveel profijt van dan wanneer je er niet op staat.
Van SEO naar GEO, het wordt vaak gezegd maar er klopt eigenlijk niets van. We denken dat als we wat anders gaan doen, we hetzelfde krijgen. Maar er verandert zoveel meer. SEO & GEO worden beiden potje stoelendans en spelletje roulette. Dat heeft gevolgen voor jouw zichtbaarheid. Iedereen wil zichtbaar zijn, maar veel partijen zullen dat niet meer worden.